بهترین زونکن ایرانی

بهترین زونکن ایرانی

تولید زونکن جهت ادارات و سازمان ها و شرکت ها چندید سال است که در ایران رونق پیدا کرده و تولیدی زونکن تاپ تک با ارائه بهترین زونکن ایرانی جهت مصارف اداری علاوه بر کمک به توسعه تولید ملی و کمک اقتصادی سهم مهمی از این امر مهم را داشته و همواره تلاش می نماید با رقابت با برند های خارچی با پایین نگاه داشتن قیمت کیفیت محصولات خود را بالا برده و به پیشرفت تولید محصولات داخلی کمک نماید.

زونکن تاپ تک با تولید بهترین زونکن ایرانی و ارائه بهترین و با کیفیت ترین محصولات و مناسب ترین قیمت به بازار توانسته رضایت مشتریان خود را کسب نماید.

بهترین زونکن ایرانی

بهترین زونکن ایرانی

زونکن چیست؟

اما لازم می دانیم برای برخی از هموطنان که در کارهای اداری سررشته ندارند توضیح دهیم که اصلا زونکن چیست؟ زونکن یا کلاسور نوعی پوشه یا پرونده بزرگ و دارای استحکام فیزیکی بالاست. معمولا جنس آن از چوب، پلاستیک یا مقوا می باشد و با گیره ‌ای فلزی کاغذها و اسنادی که سوراخ یا به قول معروف پانچ شده‌ اند را در خود بایگانی می ‌کند. کلاسورها یا زونکن ها، از لحاظ فواصل سوراخ‌ های کاغذ دارای استانداردهای متفاوتی هستند و بسته به اندازه شان ممکن است دویست تا پانصد برگ کاغذ گنجایش داشته باشد. اما جالب است بدانیم که تاریخچه کلاسور بدین گونه است که کلاسور در سال ۱۸۸۶ توسط فردریک زونکن آلمانی اختراع شد.

زونکن ایرانی

از انواع زونکن موجود در بازار در بازار می توان به زونکن های پاپکو و زونکن کلاسیک ، متالیز و پومر اشاره کرد. زونکن های ایرانی از هر نوعی که باشند نسبت به نمونه های خارجی دارای کیفیت مناسب و قیمت بسیار بهتری هستند. از این رو خرید زونکن ایرانی بسیار به صرفه بوده و نیازهای کلیه ادارات و سازمان ها و شرکت ها را به خوبی می تواند تامین نماید. تاپ تک ارائه کننده انواع زونکن A5  و زونکن A4 ایرانی با بهترین کیفیت.

رونکن با کیفیت ایرانی 

مواد سازنده یک زونکن می تواند از جنس های متفاوت باشد که عبارتند از: مقوایی، پلاستیکی، چوبی، چرمی و ورنی که در این میان، زونکن های مقوایی و پلاستیکی از محبوبیت بیشتری برخوردارند. برای خرید زونکن با کیفیت ایرانی حتما باید توجه داشت که جنس بدنه زونکن از چیست.

زونکن های مقوایی جنس بدنه شان از مقوای لمینت یا چند لایه دارند. رویه ی داخلی یا آستر آن، می تواند بدون روکش یا روکش شده با کاغذ ساده یا سلفونی باشد. همچنین زونکن مقوایی کاربرد تبلیغاتی هم دارد چون روی جلد و روی آستر امکان چاپ وجود دارد.

زونکن پلاستیکی PP بدنه ای از پلاستیک پلی پروپیلن دارد. این نوع پلاستیک بسیار سبک بوده و در برابر فشار، ضربه، رطوبت و حرارت مقاومت بسیار بالایی دارد.

بهتر است اگر محل ما مرطوب است برای نگهداری اسناد و مدارک از زونکن مقوایی استفاده نکنید. زیرا رطوبت را به خود جذب می کند. در حقیقت انتخاب نوع زونکن بر اساس شرایط محل نگهداری می باشد.

زونکن ها از نظر سایز و اندازه نیز متفاوت هستند و سایز فاکتوری مهم در انتخاب زونکن است. منظور از عبارت سایز زونکن، اندازه طول و عرض آن است. سایز زونکن های استاندارد عبارتند از:  A4,A3,B5,A5. در حقیقت برای حفاظت بهتر و بیرون نزدن لبه های اوراق از زونکن ، معمولا طول و عرض زونکن ها چند سانتی متر بیشتر از سایز استاندارد اعلام شده است.

مفهوم دیگری به نام عطف زونکن نیز وجود دارد که به معنای گنجایش زونکن می باشد. در حقیقت زونکن هایی با عطف ۲، ۴، ۶ و ۸ سانت، گنجایش ۱۵۰، ۳۰۰، ۴۵۰ و ۶۰۰ برگه را دارا می باشند. حلقه انگشتی نیز در عطف زونکن قرار دارد و کمک می کند زونکن را سریع تر و آسان تر از قفسه بیرون کشید. حلقه انگشتی میتواند از جنس  فلز یا پلاستیک باشد. در بایگانی، از حلقه های انگشتی رنگی برای کدبندی استفاده می شود.

از دیگر عوامل معم در تعیین کیفیت یک زونکن، قفل زونکن می باشد. قفل زونکن معمولا فلزی بوده و باید بادوام، مقاوم و همچنین ضد زنگ باشد. معمولا قفلل زونکن های مرغوب یا از جنس استیل است یا فلز آبکاری شده با نیکل. نمته مهم ایین است که  قفل زونکن نباید در اثر باز و بسته شدن های مکرر، درز پیدا کند و هرز شود. دوسر قفل، باید خیلی راحت با هم چفت شوند.

تیگل یا رادو، نام  زبانه های تعبیه شده در وسط زونکن است. تیگل، جلد زونکن را به حلقه های قفل زونکن چفت کرده و مانع از باز شدن زونکن می شود، درنتیجه میزان سلامت و مدت ماندگاری اسناد افزایش می یابد.

نوار فلزی لبه از ویژگی های زونکن های با کیفیت به شمار می رود. معمولا زونکنها به شکل ایستاده قرار می گیرند، در نتیجه به مرور زمان و در اثر استفاده های مکرر، لبه های پایینی دچار فرسایش میشوند. در زونکنهای مرغوب برای رفع این مشکل، یک نوار فلزی ضد زنگ در لبه های پایین کلاسور تعبیه می کنند.

همچنین معمولا زونکنها به شکل ایستاده قرار می گیرند، در نتیجه به مرور زمان و در اثر استفاده های مکرر، لبه های پایینی دچار فرسایش میشوند. در زونکنهای مرغوب برای رفع این مشکل، یک نوار فلزی ضد زنگ در لبه های پایین کلاسور تعبیه می کنند.

زونکنهای با کیفیت دارای طراحی ارگونومیک هستند. ارگونومیک از دو لغت یونانی «ارگون» به معنای «کار» و «نوموس» به معنای «قانون» گرفته شده است. ارگونومیک یعنی طراحی ابزار کار با در نظرگرفتن عوامل انسانی. به عبارتی دیگر، محیط  و لوازم کار باید طوری طراحی شوند که سلامت نیروی کار در خطر نباشد. لبه های جلد یک زونکن ارگونومیک، تیز و برنده نیستند که موجب خراش و بریدگی دست شوند.

زونگن ها بخشی به نام مقسم نیز دارند.با کمک مقسم می توان اسناد را  دسته بندی کرد. مقسم دسترسی به اسناد را سریع تر و آسان تر می کند. معمولا مقسم ها از جنس مقوا و یا پلاستیک هستند.

زونکن تاپ تک

شرکت معتبر تولیدی زونکن تاپ تک در راستای گسترش تولید ملیف بهترین زونکن های ایرانی از انواع مختلف را تولید و با مناسب ترین قیمت به بازار ارائه می نماید. در سایت اینترنتی این مجموعه می توانید انواع محصولات شرکت را مشاهده فرموده و سفارش دهید.

زونکن A4

زونکن A4

مقدمه: امروزه وقتی به ادارات پای می‌گذاریم در هریک از اتاق‌ها تعدادی زونکن A4 مشاهده می‌کنیم که درون آن کاغذ گذاشته شده است. این زونکن‌ها به ترتیب تاریخ یا موضوع در کمدهای بایگانی مدارک به‌صورت منظم در کنار یکدیگر قرار داده شده‌است. زونکن باعث می‌شود اسناد را بدون جابجا شدن از مکانی به مکان دیگر منتقل کرد.. زونکن A4 از رنگ‌ و جنس‌های مختلف تولید گردیده و ادارات مختلف از آن استفاده می‌نمایند. تولیدی زونکن تاپ تک سایز های مختلف زونکن A4 و زونکن A5 را بابالاترین کیفیت تولید مینماید.

زونکن جهت بایگانی

برای معرفی زونکن ابتدا چند سوال مطرح می‌گردد. آیا تابه‌حال شده که به دنبال اسنادی بگردید که تا دیروز جلوی چشمتان باشد اما امروز آن را پیدا نمی‌کنید؟

آیا تا به‌حال شده که کشور پر از کاغذ خود را برای پیدا کردن یک کاغذ یا فاکتور مهم زیر و رو کرده باشید و آن را پیدا نکنید؟

امروزه خرید برخی لوازم موجود در بازار کمک بسیاری به افراد می‌کند. اینکه ساعت‌های بسیاری را به‌دنبال اسنادی بگردیم که مهم و مورد نیاز است باعث می‌گردد از این نوع لوازم استفاده کنیم. زونکن یکی از اقلام مهم است که تولید و فروش آن کمک شایانی در صرف وقت به افراد می‌کند. بسیاری از مردم عامه فکر می‌کنند که زونکن فقط مخصوص ادارات و قسمت بایگانی می‌باشد. اما بسیاری از افراد هستند که کاغذهای موجود در اتاقشان از بایگانی یک اداره بیشتر است. این نوع افراد برای پیدا کردن یک کاغذ وقت خود را صرف جستجو کنند باعث می‌شود به دنبال راهکار مفیدی برای حل این مساله باشند. روبرو شدن با کوهی از کاغذ در اتاق کار باعث می‌شود افراد مختلف از این جنس کاربردی استفاده نمایند. افرادی که در قسمت حسابداری فروشگاه و ادارات کار می‌کنند نیز روزانه با زونکن سروکار دارند.

زونکن A4

زونکن چیست؟

زونکن پوشه ای از جنس مقوا، پلاستیک و چوب می‌باشد که برای دسته بندی و بایگانی کاغذ از آن استفاده می‌گردد. زونکن  به‌وسیله حلقه ای فلزی که در وسط آن قرار دارد کاغذهایی که سوراخ شده اند را در خود محکم به‌گونه ای که از هم جدا نشوند نگه می‌دارد و کاغذها را  درون خود نگهداری می‌کند.

زونکن در رنگ‌های مختلف

امروزه بیشترین استفاده در ادارات و فروشگاهها را کاغذ A4 تشکیل می‌دهد. این کاغذ از نظر سایز بیشترین کاربرد را دارد به همین دلیل خرید زونکن A4 یکی از ضروریات به‌شمار می‌آید. دسته‌بندی در آن بسیار راحت است. دسترسی به یک بایگانی مستندات که ممکن است دیر یا زود به آن نیاز داشته باشیم با این محصول بسیار راحت است.

اختراع رونکن چه کمکی به افراد کرد؟

وقتی فردریک زونکن این اختراع را انجام می‌داد شاید فکرش را هم نمی‌کرد که بسیاری از بایگانی‌های اداری، مالی و حتی نگهداری اوراق در منازل با این اختراع جمع بندی و بسیار در دسترس قرار گیرد.

تنوع در رنگ‌بندی آن باعث می‌شود رنگ مورد نظر خود را با خیال راحت انتخاب کرده. بسیاری از ادارات برای جمع‌بندی سال مالی خود از یک نوع رنگ استفاده می‌نمایند.این محصول در برابر فشار بسیار مقاوم هستند و به‌راحتی خراب نمی‌شوند. لبه‌های این نوع زونکن در هنگام تولید لبه‌ فلزی و در برخی دیگر ساده است. همچنین زونکن A4 با رویه پلاستیکی و جنس مقاوم ضد رطوبت بوده و به‌راحتی از بین نمی‌رود و همین موضوع ماندگاری آن را تضمین می‌کند.

در بیشتر ادارات از زونکن مقوایی با بدنه پلاستیکی استفاده می‌شود. ماندگاری بالا و کیفیت محصول باعث خرید این جنس بین مصرف کنندگان می‌شود. اما مکان جغرافیایی شخص بسیار مهم است. استفاده از نوع مقوایی در مناطق شرجی که رطوبت بالایی دارد توصیه نمی‌گردد. فرسایش این نوع زونکن در هوای مرطوب بسیار بالا است.

 

خرید زونکن A4

استفاده مکرر در ادارات دولتی از این محصول و ایستاده قرار دادن آن بعد از مدتی آن را دچار فرسایش می‌کند. استفاده از زونکن با لبه فلزی بسیار کمک می‌کند که از فرسایش سریع زونکن جلوگیری گردد. خرید زونکن A4 در بسیاری از فروشگاه نوشت افزار و لوازم تحریر امکان‌پذیر می‌باشد. قیمت زونکن A4 بر اساس کیفیت زونکن صورت می‌گیرد. جنس نازک و پوشش روی زونکن و استفاده از رنگ‌های معمولی قیمت زونکن را پایین‌تر محاسبه می‌کند. اما جنس با کیفیت بدنه و استفاده از مواد استاندارد موجود در کارخانه‌ها باعث تولید زونکن A4 مرغوب می‌گردد. استفاده از چند لایه مقوا که اصطلاحا به آن لمینت گفته می‌شود باعث می‌گردد استحکام این نوع زونکن حفظ گردد.

برای محافظت از اسناد از چه وسیله‌ای استفاده کنیم؟

برای محافظت از اوراق درون آن تولید کنندگان این اجناس را چند سایز بزرگتر از سایز اوراق تولید می‌کنند. دلیل این کار محافظت از بیرون زدگی اسناد و پارگی آنان است. خرید زونکن ارزان در بین مردم از اهمیت بالایی برخوردار است. استفاده مکرر و تعداد بسیار بالا در ادارات باعث گردیده که زونکن‌هایی با کیفیت و با قیمت مناسب در دسترس مصرف کنندگان قرار گیرد.

در دنیای امروز استفاده از برنامه سیستمی و بایگانی‌های سیستمی در همه جای دنیا مرسوم است. اما حفظ بایگانی چاپی در تمامی ارگان‌های دولتی امری ضروری است. ثبت اسناد مالی سیستمی امری ضروری است اما مامور حسابرس که هر ساله به ادارات سر می‌زند بعد از بررسی اسناد مالی سیستمی ملاک خود را اسناد چاپی قرار می‌دهد. دیدن فاکتور خرید از فروشگاه، مهر و امضای کارپرداز و امضای مشاور مالی اداره و در نهایت تایید و امضای ریاست اداره همگی باید به صورت دستی در ذیل تمام فاکتورها باشد. همچنین در بسیاری از فروشگاه‌ها فاکتور خرید و فروش، اسناد مربوط به باربری، پرداخت دستمزد به کارگران خود را چاپ کرده و برای نگهداری در زونکن قرار می‌دهند.

 

برخی از ادارات بعد از چند سال به دلایل مختلف مجبور به اسباب کشی می‌شوند. خرید زونکن بهترین گزینه برای مرتب بودن اوراق می‌باشد. زونکن باعث می شود کلیه اسناد بدون جابجا شدن از مکانی به مکان دیگر منتقل گردد. بر روی جلد زونکن قسمتی پلاستیکی وجود دارد که کاغذ باریکی درون آن قرار دارد. این کاغذ جهت هرگونه یادداشت می‌باشد. نوشتن سال مالی یکی از مواردی است که به تفکیک ماه‌های مختلف بر روی کاغذ نوشته می‌شود. این کاغذ نوعی اتیکت به‌حساب می‌آید. با این روش بسته به هر نوع اسنادی که در زونکن قرار دارد می‌توان نام‌گذاری را انجام داد.

پیشنهاد ما به شما این است که با کمی صرف وقت در بازار،  قیمت زونکن A4 را می‌توان بررسی کرد. همانطور که در ابتدا گفته شد قیمت زونکن بر اساس مواد بکار رفته در تولید زونکن می‌باشد. ما خرید زونکن ارزان را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

 

انواع زونکن A4 در طرح ها و رنگ های مختلف

ویژگی ها:۷/۵ سانتی – کتان – لبه فلز – تیگل دار – قفل دار ثابت

 

 

۴۴ نکته مهم در مورد بایگانی اسناد

امروزه با وجود پیشرفت تکنولوژی حفظ اسناد و مدارک کاغذی همچنان از اهمیت بالایی برخوردار است برای مثال اگر بخواهند اصالت سندی را بررسی کنند بهترین راه بررسی سند و فیزیکی و مکتوب است نتیجتا آرشیو و بایگانی اسناد و زونکنها به عنوان نگهدارنده اصلی مدارک از اهمیت بالایی برخوردار است به همین منظور ۴۴ نکته اساسی که میتوتنید هنگام استخدام یک فرد در مورد در مورد بایگانی و تعاریف بایگانی  بپرسید در ذیل این مطلب شرح داده ایم.تاپ تک

 

۱-مدیریت فرمها را شرح داده  بیان کنید چه اهدافی در خصوص مدیریت فرمها دنبال میشود ؟

 ایجادواستفاده ی فرمهای مختلف ولازم،که براساس اصول وضوابط علمی تهیه شده وبمنظوریکنواختی عملیات اجرایی یک سازمان بکارمیرودرا مدیریت فرمها می نامند

۲-مدیریت اسناد را تعریف کنید ؛

برنامه ی لازم برای تسهیل وتسریع در حصول مکاتبات ، اسناد و مدارک، از مرحله ی ایجاد نامه تا امحاء اوراق زاید  را، مدیریت اسناد نامند

۳-بررسی معنی سند از دیدگاه اصول حسابداری و فقه حقوق اسلامی را بیان کنید ؛

 از دیدگاه فقه،  روات یا ناقلان  یک حدیث را  سند میگویند یعنی اینکه  سند حدیث منقول از کدام شخصیت معتبر است .

وازدیدگاه حسابداری، به  نوشته ای که ذمه اشخاص را در قبال دیگران مشغول نمایدویا بیانگر پرداخت و خرید و حکایتی از وقوع عقدی بنماید سند می گویند .

۴-تعریف اداری سند و ارکان  سند و مقایسه ی سند  با مدرک را بنویسید:

  از دیدگاه اداری  به نوشته ایکه گویای  انجام خدمت ویا فعالیتی از طرف افراد  یا سازمانی نسبت به دیگران را بیان کند  سند میگویند

  وارکان سند عبارتند از تاریخ ویا شماره  ، امضاء یا اثر انگشت و یا مهر .

 سند ومدرک دو واژه ی مترافند، لکن آنچه ایندو را از یکدیگر متمایز می ساز د عام بودن مدرک است به مکتوبات مورد استناد سند و به اشیاء مورد استناد هم مدرک میگویند

۵- تعریف سند از  نظر حقوقی و علم کتابداری  را بیان کنید ؛

در علم حقوق به نوشته هایی که در مقام دفاع از موضوعی قابل استناد باشدسند می گویند

در علم کتابداری  به هر نوشته ای از قبیل  خطی ، چاپی ، عکسی و یا بصورتهای دیگر  که بتوان از محتوای  آن اطلاعاتی را بدست آورد  نیز سند می گویند

۶- سند از دیدگاه بایگانی را بیان کنید:

کلیه ی اوراق،مراسلات، دفاتر، پرونده ها، عکسها، نوشته ها ، کلیشه ها، نمودارها، فیلمها، نوارهای ضبط شده ودیگر اسنادیکه  بطور دائم وغیر دائم در تصرف دولت باشد و ارزش اداری ، مالی، اقتصادی، قضایی، سیاسی ، فرهنگی ، علمی، فنی و تاریخی داشته   نگهداری دائمی آنها لازم باشد سند گفته میشود .

۷- فلسفه ی سند نویسی چیست ؟ استوار ساختن اساس مالکیت وامنیت قضایی هدف نوشتن  اسناد است  که هدف حقوقی را تعقیب میکند .

۸- تقسیم بندیهای سند کدامست ؟ اسناد به سه دسته تقسیم شده اند  ۱- اسناد جاری یا رایج    ۲-  اسناد غیر جاری  ۳- اسناد را کد

۹-ارزش سند  چیست ؟ انواع ارزشهای آنرا نام ببرید .

درجه اهمیت وبهره برداری هرسندبراساس مقررات  جامعه را ارزش سندمیگویند. ارزشها عبارتند از : اداری ، مالی ، حقوقی ، تاریخی ،علمی ، فرهنگی ونظامی

۱۰- پرونده را تعریف و انواع آنرا بنویسید :

 مجموعه ی اسناد و مدارکی که دارای وجه مشترک خاص بوده ودر یک پوشه  با رعایت اصول و حفظ تقدم وتاخر زمانی تنظیم ونگهداری شود را پرونده نامند

 دو گروه است  پرونده های موضوعی  و پرونده های اسمی

۱۱-چهار مورد از اصول پرونده  را بنویسید .

 عنوان پرونده ، کد پرونده ، ضبط یک نسخه از هر سند، رعایت نظم وترتیب ،  حفظ ونگهداری ضائم اسناد هراه باآن، برگ شماری اسناد، پیشگیری از  افزایش اسناد بیشتر از ۵۰۰ برگ، استفاده از  فرمها، برگه ها، کارتها

۱۲ -انواع فرمهای پرونده را بنویسید ؛فرم محتویات پرونده / فرم ارجاعی پرونده /فرم درخواست پرونده /فرم و یا کارت جانشین پرونده

۱۳-محاسن فرم درخواست پرونده را بنویسید ؛مسئولیت گیرنده ی پرونده مشخص میگردد / آمار ورود وخروج پرونده ها در بایگانی در همه اوقات/

۱۴- محاسن فرم جانشین پرونده ؛

 بیانگراطلاعات پرونده هنگام خروج آن از بایگانی/راهنمای پیگیری پروندهای خارج شده ازبایگانی/تعیین کننده ی تعداد افرادیکه از پرونده استفاده کرده اند

۱۵- فن بایگانی را تعریف کنید  و ویژگیهای آنرا نام ببرید ؛

فن بایگانی عبارتست از طبقه بندی، تنظیم ، حفظ ونگهداری اسناد ومدارک به نحویکه بتوان به سرعت و با سهولت واطمینان و با درنظر گرفتن توسعه پذیری  ، به سند ومدرک مورد نیاز دسترسی پیدا نمود .

ویژگیهای  بایگانی عبارتند از ؛ سرعت ،سهولت ، اطمینان  ، توسعه پذیری

۱۶- تعریف بایگانی از دیدگاه پایه واساس هر سازمان و بایگانی  را بیان کنید ؛

پیدایش سازمانهاوموسسات براساس مدارک واسناداست وبرای نگهداری اسنادنیازمندبایگانی هستیم با این وصف بایگانی را پایه واساس  هر سازمان باید شمرد

۱۷-  آرشیو را تعریف وتفاوت آنرا با بایگانی  بنویسید ؛

به نگهداری اسناد ومدارکی که بر اساس قانون ارزش نگهداری آنها دائمی و همیشگی باشد آرشیو میگویند لکن  اسناد و مدارک بایگانی ارزش نگهداری دائمی وهمیشگی ندارند  و با گذشت زمان از ارزش  اسناد بایگانی کاسته ولی به ارزش مدارک واسناد آرشیو افزوده میشود

۱۸- روش ترکیبی حرف وعدد را شرح دهید ؛

دراین روش بعلت زیادی پرونده ها،علاوه براستفاده ازحروف اول نام ویا موضوع  شماره ردیف که بیانگرتعدادپرونده های آن حرف میباشد به آن می افزائیم

۱۹- روش الفبایی  ساده را  توضیح دهید ؛

 هر گاه پرونده ها بر اساس حروف الفبا تنظیم وطبقه بندی شده باشد آنرا  بایگانی به روش بایگانی الفبایی ساده می نامند

۲۰- روش بایگانی متوالی  را شرح دهید ؛

در این روش به هر پرونده  یک شماره ردیف داده میشود و سپس فهرست الفبایی  یا موضوعی را در مقابل هر شماره  درج می نهیم و مدارک واسناد مربوط به هر کدام را در پرونده مربوطه قرار میدهیم .

۲۱- کدام روش بایگانی فقط به پرونده های  اسمی  کاربرد دارد ؟ روش شماره گذاری  حرف اول و دوم  معمولا برای پرونده های اسمی بکار برده میشود

۲۲- روش شماره گذاری  حرف اول و دوم را با مثال توضیح دهید :

در این روش حروف الفبا از شماره ی ۱ الی ۳۲  عددگذاری شده و  شماره ی حروف اول و دوم نام خانوادگی  اشخاص را در ردیفهای اول و دوم نوشته و برای اولین کسیکه این شماره ها را دارد بترتیب شماره میدهیم اولی  ۱ و دومی ۲ و سومی الخ

۲۳- کد عناوین پرونده های  ذیل را بر اساس روش های بایگانی را بنویسید :

۲۴-کد عناوین پرونده های ذیل را بر اساس روشهای حرف اول و دوم بنویسید:

۲۵- کاربرد کدامیک از روشهای بایگانی برای پرونده ی های موضوعی با حجم زیادی  مورد استفاده قرار میگیرد :

روش شماره گذاری محدود؛ که در این روش موضوعات را به چند دسته ی کلی تقسیم و هر دسته را به تقسیمات فرعی مرتبط به آن مشخص میکنیم مثلا( امور اداری  یک عنوان کلی است که زیر شاخه هایش عبارتند از  بخشنامه های اداری ، تشکیلات مصوبه ، مکاتبات اداری ، امور بایگانی  و….) .  کد های  ۱۰ الی ۹۹ را به عنوان اصلی امور اداری تخصیص داده و برای هر کدام از زیر شاخه هایش یکی از شماره های  مربوط به امور اداری را تخصیص میدهیم  یعنی ۱۱ و.. ..

۲۶- روشهای شماره گذاری محدود را شماره گذاری  مرکب را مقایسه کنید :

در روش شماره گذاری محدود ،کد پرونده های فرعی در ادامه ی کد عنوان اصلی  بترتیب ادامه می یابد  مثلا اگر کد پرونده ی اصلی ۱۰ باشد  پرونده های فرعی آن ۱۱،  ۱۲ و …. خواهد بود ولی در روش شماره گذاری مرکب  پرونده ی اصلی کدی مشخص وثابت دارد وبه پروندهها ی فرعی آن کد مجزا و عناوین فرعی بعدی کد  سومی را بخود اختصاص خواهد داد

۲۷- روش شماره گذاری ده دهی یا دسیمال را توضیح دهید همچنین تعیین کنید این روش در چه مواردی  کاربرد دارد :

 در این روش  کلیه ی موضوعات بایگانی به ده عنوان کلی تقسیم  میشود مثلا به هر یک کد های ۱۰۰، ۲۰۰، ۳۰۰و…. داده میشود سپس هریک از آنها به ۱۰ قسمت دیگر تقسیم شده  کدهای ۱۱۰، ۱۲۰ ، ۱۳۰ و …. و بعد از این کد ۱۱۰ را به دو دسته ی دیگر تقسیم کرده  و کدهای ۱۱۱، ۱۱۲، ۱۱۳ و ….. داده میشود این روش در بایگانیهای موضوعی با حجم متوسط یا زیاد  مانند  کتابخانه ها قابل استفاده میباشد

۲۸- روش تنظیم پرونده ها بر اساس مناطق جغرافیایی با ذکر کاربرد توضیح دهید:

دراین روش  پرونده ها بر اساس نام مناطق جغرافیایی  بترتیب کشور،استان، شهرستان،  بخش ، روستا و…. کد گذاری  وطبقه بندی میشود کاربرد برای پرونده های اسمی جغرافیایی میباشد

۲۹- روش تاریخی را توضیح وکاربرد آنرا بنویسید:

دراین روش پروندههابراساس زمان موردنظر بایگانی ونگهداری میشود مانند روز  یا هفته یا ماه یا سال وکاربرد آن در مورد پرونده های اسمی موضوعی است

۳۰- انواع با یگانی را بر اساس جاومکان نام برده یکی را به دلخواه توضیح دهید :بایگانیها عبارتند از؛

 متمرکز؛ که همه اسناد در یک مکان  ومتمرکر نگهداری میشود و  واحد های زیر مجموعه بایگانی ندارندهمچنین اداره مسئولیت آنرا عهده دار است وکاربرد آن در اداراتی که مکاتباتی کمتری دارند

 غیر متمرکز؛   در این روش که اصولا در سازمانهای بزرگ مورد بهره برداری قرار میگیرد هر یک از واحدهای آن سازمان مستقلا بایگانی اختصاصی دارند ، نیمه متمرکز؛ این روش  در سازمانها ی بزرگی مورد استفاده است  و از هر پرونده دونسخه نگهداری میشود  یکی در واحدها ی سازمان و یک نسخه در در بایگانی مرکزی سازمان

۳۱- کد را تعریف کنید :کد نشانه و علامتی قرار دادی است  که بر اساس آن میتوان  موردی را از مورد مشابه اش  شناسائی کرد

۳۲-کد را در مفهوم بایگانی تعریف نمائید:

 استفاده از کد در بایگانی مربوط به طبقه بندی  اسناد ومدارک است و با آن میتوان به  محل استقرار پرونده دست یافت.

۳۳-انواع کد در بایگانی را بنویسید :کد عددی، کد حروفی ، کد مرکب (ترکیب عدد و حرف) ، کد رنگ

۳۴- چند مورد از وسایل و ابزارهای بایگانی را نام ببرید:

پوشه ، گیره ،کلاسور، کارتن، زونکن ، انواع بر چسب ها ، کازیه ، انواع فرمهای بایگانی، دفاتر بایگانی ، منگنه ، ماشین شماره زنی ، ماشین برش ، ماشین تکثیر ، ماشین لاک مهر ، قفسه های بایگانی ، برگدان ، کاردکس لایندکس

۳۵- دفتر بایگانی را تعریف کنید :

دفتری است مشتمل بر تعدادی فرمهای یکسان و یکنواخت که بطور منظم ومرتب جلد شده است  وانواع آن عبارتست از  دفتر اندکس ، دفتر راهنمای اسمی  و دفتر راهنمای موضوعی

۳۶- دفتر اندکس چیست ؟

دفتر اندکس دفتر راهنمای بایگانی بشمار میرود  در ان دوستون وجود دارد یکی شماره وارده ی نامه ی مورد نظر ودر دومی کد یا شماره و یا علامتی که به ادرس نامه ی مورد نظر منتهی میشودو

۳۷- دفتر راهنمای اسمی را تعریف کنید :

این دفتر به اسنادی که بدون شماره هستند اختصاص دارد  این اسناد بر اساس  تنظیم الفبایی ثبت و کد پرونده در مقابل حرف مربوط به  سند درج میگردد

۳۸- دفتر  راهنمای موضوعی را توضیح دهید :

در این دفتر نامه ها بر اساس موضوعاتشان ثبت میشوند و کد وعلامت  محل نگهداری آن در مقابل آن موضوع منعکس میگردد

۳۹- دستگاه کاردکس و لایندکس (راهنمای متحرک ) را توضیح وتشریح نمائید :

۴۰- وظایف مراکز اسناد در بایگانی را بنویسید :

 جمع آوری ونگهداری  سوابق غیر جاری بطور موقت / امحای اوراق زائد  در راس زمانهای قانونی/ ارسال سوابق دارای  ارزش  به آرشیو ملی

۴۱- وظایف واحد دریافت بایگانی را بنویسید :

ایجاد انبار وتالارهای مناسب برای  سوابق راکد / مجهز کردن  انبار ها و تالارها ووسایل نگهداری /  تهیه ی راهنمای انبار ها بر اساس سوابق / تهیه ی دستورالعمل ارسال  اسناد از سازمانها شامل نحوه ی بسته بند ، شماره گذاری و ارسال / تهیه و توزیع فرم استاندارد و یکنواخت  ارسال سوابق

۴۲- وظایف  واحد مراجعه و دسترسی را بنویسید :

حفظ سوابق  بمدت پیش بینی  شده ی قانونی /تهیه ی راهنماهای لازم برای  دستیابی به سوابق / تعیین  ضوابط نحوه ی استفاده از سوابق/انتخاب  نمایندگان  ورابطان سازمانها برای همکاری د ر انجام خدمات  مورد نیاز /فراهم کردن تسهیلات  برای مراجعه کنندگانی که به سوابق نیاز دارند/ انتقال سوابق غیر جاری / انتقال سوابق غیر جاری به مرکز با یگانی راکد

۴۳-وظایف واحد امحا ء را بنویسید :

همکاری با کارشناس اسناد و آرشیو ملی در تشخیص اسناد واجد ارزش نگهداری دائمی

کمک به سازمان های دولتی در تنظیم جدول  های زمانی اوراقی که ارزش دائمی ندارند و پیشنهاد تعیین مدت زمان نگهداری آنها

تخلیه ی مرکز بایگانی راکد از اوراق قابل امحا با پیشنهاد سازمان ایجاد کننده  و مجوز ارشیو ملی

۴۴- چگونه میتوان از مرکز با یگانی راکد استفاده کرد ؟

 با داشتن برنامه ی صحیح ومنظم مدیریت  امور اسناد  که طی آن  کلیه ی اصول وروشهای ایجاد و نگهداری سوابق وامحای اوراق زائد ، مدرن وبروز گردیده باشد و متصدیان با آموزشهای لازم به امور مربوطه آشنا شده باشند

زونکن A5

زونکن A5

در قوانین راهنمای خرید زونکن A5 مواردی اعم از کیفیت ساخت محصول، رویه استفاده شده، نوع روکش به کار رفته، قفل و جنس قفل بر اساس طول عمر، میزان گنجایش زونکن، طراحی زونکن و نوع حلقه زونکن اهمیت زیادی دارد. قیمت زونکن بر اساس موارد یاد شده و کیفیت نهایی آن ارزیابی می شود.

خرید زونکن A5

اگر شما هم به فکر خرید زونکن باشید قطعا در ابتدا به این موضوع فکر خواهید کرد که میزان مقاومت محصول انتخاب شده چقدر است؟ موضوع از این قرار است که گاه طراحی زونکن به شکلی است که در برابر ضربه از خود مقاومت کمی نشان داده سطح رویه آن جدا می شود که یکی از ایرادات بسیار مهم بوده و نیاز به دقت ویژه ای دارد. خوشبختانه در طراحی زونکن A5 از ضربه گیر در زیر جلد استفاده می شود. می دانیم که زونکن وسیله ای کاربردی است به طوری که در طول روز در ادارات و فضای فرهنگی بارها و بارها از آن استفاده می شود. .وجود ضربه گیر در زیر جلد سبب می شود تا ضربات تا حد زیادی دفع شود. در طراحی این محصول از مقوایی استفاده می شود که به مرور زمان خم نشده و شرایط دفرمه به خود نمی گیرد، موضوعی که باز هم بسیاری از خریداران را نگران می کند دفرمه شدن مقوای زونکن در اصل استفاده مداوم است که بسیار دردسر ساز شده و ضرر زیادی نیز فراهم کرده است. برخی از زونکن ها نیاز به قفل دارند این موضوع در اداراتی که شرایط امنیت بالایی در آنها حاکم است اهمیت زیادی دارد خوشبختانه زونکن مدل A5 در برخی از مدل های خود قفل بسیار مقاومی داشته و سبب می شود که اسناد مهم تا سالیان سال مورد حفاظت قرار بگیرد. در طراحی این محصول از طراحان خبره استفاده شده و تصمیم بر استفاده از رویه های متنوع به خصوص رویه گالینگوری است به طوری که طرح برجسته محصول زیبایی ده چندان به آن داده است و سبب می شود که سطح زیبایی محصول نیز حفظ شود.

 

زونکن A5

قیمت زونکن

همانطور که می دانیم عوامل مختلفی در قیمت نهایی یک محصول تاثیرگذار است. یکی از مواردی که در قیمت زونکن A5 تأثیر زیادی دارد سایز آن است. محصولی که سایز بزرگتری دارد قطعاً حجم بیشتری از مدارک را شامل می شود و می تواند استفاده بیشتری داشته باشد. موارد قیمت گذاری این محصول وابسته به ابعاد آن نیز است. البته که گاه ابعاد زیاد می تواند قیمت مناسبی داشته باشد. مبلغی که شما برای محصول پرداخت می کند بر اساس جنس آن نیز ارزیابی می شود. اغلب زونکن ها جنس مقوایی دارند اما مقوایی که برای آن استفاده می شود در مدل های مرغوب و نیمه مرغوب به فروش می رسد که بر اساس جنس مقوای به کار رفته قیمت گذاری می شود. زونکنی که دارای جای مخصوص نوشتن لیبل است می تواند از قیمت بالاتری برخوردار باشد و وجود امکاناتی از این دست در قیمت نهایی محسوب دخالت دارد. طراحی و ظاهر زونکن از دیگر موارد مهم در تعیین قیمت است. خوشبختانه ظاهر این محصول در اغلب سبک ها راضی کننده بوده و نیازی به پرداخت هزینه زیاد برای بخش ظاهری نخواهد بود. اما در این میان کیفیت ساخت زونکن A5 بسیار پر اهمیت است. زونکن ها باید مقاومت بالایی داشته باشند و این موضوع سبب می شود که فلز به کار رفته در بخش قفل شدن زونکن اهمیت زیادی داشته باشد. روکش به کار رفته در محصول در نوع مختلف اعم از گالینگوری و کتان و … بوده که هر یک از تعرفه مخصوص به خود برخوردار هستند. در خرید اینترنتی زونکن در صورتی که شرایط ضمانت تعویض وجود داشته باشد خود یکی از عوامل موثر در قیمت گذاری است.

 

قسمت زونکن A5

 

قیمت زونکن 

زونکن ها ویژگی های مختلفی دارند. برخی از زونکن ها برای نظم دقیق مدارک داخل دارای لبه فلزی هستند تا از بیرون زدگی و نامنظمی محصول جلوگیری شود. زونکن هایی که دارای حلقه انگشتی هستند برای حمل و نقل مناسب تر هستند و کاربری آسان تری دارند. تیگل بخش دیگری از زونکن است که خود بخشی از امکانات محسوب می شود.

 

از مشخصات زونکن ها می تواند به جنس بدنه آنها اشاره نمود. مواد سازنده بدنه زونکن ها در کیفیت نهایی بسیار تأثیر دارد. زونکن ها در جنس های مقوایی، پلاستیکی ، چرمی و گاه ورنی طراحی و تولید می شوند اما محبوبیت دو مدل مقوایی و پلاستیکی بیشتر است. زونکن های مقوایی از جنس مقوای لمینت شده طراحی شده اند و اغلب چند لایه هستند و برای لایه رویی از آستر استفاده می شود که البته می تواند بدون روکش و یا به همراه سلفون باشد. اغلب زونکن های مقوایی برای تبلیغات مناسب هستند

مورد دیگر زونکن های پلاستیکی هستند که با عنوان پلی پروپیلن با نام اختصاری pp نشان داده می شود. این محصولات سبک و با دوام و مقاوم هستند و در برابر فشار و ضربه و رطوبت کیفیت بالاتری دارند.

سایر زونکن ها اغلب به اندازه طول و عرض آنها بستگی دارد اما زونکن A5 یکی از موارد مناسب برای اغلب ادارات محسوب می شود به طوری که می تواند بسیاری از مدارک را پوشش دهد. بهتر است که برای بیرون نزدن لبه های اوراق از زونکن ها طول و عرض آن چند سانتی متر بیشتر از سطح استاندارد باشد و سایز A5 انتخاب خوبی محسوب می شود و همچنین برای دیدن مدل های زونکن A4 می تدانید اینجا کلیک کنید.

از دیگر مشخصاتی که برای زونکن ها دیده می شود گنجایش آن است که بر اساس اندازه عطف آن ارزیابی می شود. اندازه عطف زونکن ها در مدل های ۲ سانت برای ۱۵۰ برگه، ۴ سانت برای ۳۰۰ برگه، ۶ سانت برای ۴۵۰ برگه و ۸ سانت برای ۶۰۰ برگه در نظر گرفته می شود.

قفل زونکن ها اغلب فلزی هستند و شرایط با دوام دارند. ضد زنگ بودن قفل خود یکی از موارد بسیار مهم محسوب می شود. اغلب زونکن های مدل A5 مرغوب از جنس استیل یا فلز آبکاری شده هستند که با نیکل ترکیب شده اند. نکته مهم برای راهنمای خرید زونکن قفل آن است چفتی که برای قفل استفاده می شود باید شامل دو سر ثایت برای حرکت باشد به طوری که در اثر استفاده زیاد کیفیت خود را از دست ندهد.

شما می توانید برای آشنا شدن با وبژگی های بهترین زونکن ایرانی به این قسمت مراجعه نمایید.

حلقه های زونکن در مدل های o شکل و قوسی شکل هستند که که مدل o شکل کاربری راحت تری دارد و مدل قوسی شکل برای اسناد بیشتری مورد استفاده قرار می گیرد خوشبختانه دسته بندی کلاسور ها در این محصول بسیار ارزشمند است. خرید اینترنتی زونکن A5 روشی ارزان و مطمئن محسوب می شود. 

 

 
انواع زونکن A5 در طرح ها و رنگ های مختلف

ویژگی ها: کتان – لبه فلز – کوچک – تیگل دار – قفل دار

 

 

جامجله ای

انواع جامجله ای در طرح ها و رنگ های مختلف

ویژگی ها: لب کج – پرچی

کارتن بند دار

انواع کارتن بند دار در طرح ها و رنگ های مختلف

ویژگی ها:پرچی – نخ – پوتینی

پوشه آویز

انواع پوشه آویز در طرح ها و رنگ های مختلف

ویژگی ها:گردون

 

سه گوش فلزی

انواع سه گوش در طرح ها و رنگ های مختلف

ویژگی ها:فلزی- جنس اعلا

 

قفل محصول

قفل محصول فلزی

ویژگی ها:فلزی – قابل استفاده برای